Anketa
Čo ťa láka na škole?:
Prihlásenie
Počítadlo
TOPlist

Povesť o Omšenskej Babe

Kedysi dávno žil v Omšení Gašpar Húžva so svojou ženou Hedvigou. Nažívali v láske a svornosti až do času, keď na Dubnické lúky prišiel pánsky horár Martin Gabčo.
Mali rúbať les. Hľadali chlapov a súceho faktora. Poradili mu Gašpara. Keď s richtárom prišiel do domu, prekvapila ho krása mladej ženy.
Dohodol sa s Gašparom o odmene za rúbanie a faktorčenie a len pozerá, pozerá stále na Hedvigu. Tá sa vrtela okolo pece. " Takúto ženu mať, to by bola radosť", pomyslel si. A len hľadí, hľadí, nemôže z nej oči odtrhnúť. Zjedol, čo mu predložili, ani nevedel, že to praženica na slanine a chlieb mu pripomenul starej materin koláč. Ponúkli aj páleným, nuž oči ešte strmejšie sa zapozerali.
Richtár sa zdvihne a povie: "No, Martin, poseďte si ešte, ja už musím ísť." "Pôjdem aj ja, pán richtár", strhol sa horár, akoby ho boli do boka štopli. Napraví operený klobúčik a vraví Gašparovi: "Gašpar, dohovorili sme sa. Tridsať chlapov vám bude dosť. Vyberte si najlepších. Napozajtra prídem zasa a vyznačím vám, kde sa bude rúbať." Vystrel sa, bol urastený, pozrel na Hedvigu a ona červená ako pivoňka, kukla naň. Obom oči zahoreli.
Gašpar faktorčil, prichádzal domov iba v nedeľu, no tým častejšie sa tu ukazoval horár Martin. Prichádzal z rúbaniska s odkazom od muža. Bol driečny a ku Hedvige vľúdny, až sa spolu do hriechu dostali.
A ona na vlastného muža čo deň mrchavejšia. Gašpar jednu nedeľu sa už začudoval:" Žena, čo sa robí? Nebývala si taká. Veď sa iba cifruješ a na mňa jednostaj len kričíš a rozkazuješ." Súženie príde na človeka znezrady ako mora na svet.
O pár mesiacov uzrelo svetlo sveta súce chlapčiatko. Žena zmiera od strachu. Chlapi v krčme okolo stola plecami sem-tam pomykajú, očami žmurkajú, no veď si chlap Gašpar, vymóresuj tých dvoch. Bolo im do popuku. A ten sa zdúva, reve, zastrája, že im on ukáže. Kým podgurážený v krčme trest vymýšľa, žena v náramnom strachu so synčekom v uzlíčku k horárni sa uberá. Za dedinou stopy jasné, rovno na Dubnické lúky ukazovali. V hlbokom snehu zďaleka ich vidno bolo.
"No počkaj!", zastrojil sa Gašpar a hneď kliatbu vyriekol: " Bodajže si skamenela aj s dieťaťom, tam kde si!" Razom sa kliatba začala napĺňať.
Žena pološeptom naposledy vyriekla: "Ach, Gašpar, čo si to vykonal? Ja si potrestanie zaslúžim, ale prečo trestáš nevinné dieťa?" Pritisla tuhšie dieťa k hrudi a od srdca zanariekala.
Okolo všade strhla sa čierňava, sneh, fujavica, besná zima. Vietor kvílil dlho, kým ich kliatba celkom nezmohla.
A kto mal citlivé srdce vtedy, začul ten plač. Aj Gašpara zmocnil sa des nad strašlivou pomorou, ktorej sa dopustil. A potom nastala hlboká tíšava.
Všade, hore i dolu. Nos tažká, brieždenie neskoré. A nebo znezrady počína sa trhať. Ale juj, čože to? Skaliská, balvaniská trčia do oblohy.
Stŕpol Gašpar hrôzou. O chvíľu sa osmelil a vykročil. Na skaliskách ruky dokrvavil.Kráča, svojich hľadá. Vyzváraný príde k studničke, čelo opláchne, z vodičky vlaha, ani keby žena pohladila. A či nie je tak? Veď naozaj to musí byť ona, kdeže by sa podela? Tieseň mu zaplavuje srdce. Slabosť ide na údy. Myseľ sa naskutku pominula a v neznámo sa blúdiť dal. 
A skaliská, balvaniská do seba posplietané. Jedna veľká, druhá malá, tak sa teda milí moji nad Omšením Baba stala. 

PostHeaderIcon SEO


Wow, cool post. I’d like to write like this too – taking time and real hard work to make a great article… but I put things off too much and never seem to get started. Thanks though. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ntiogcbDulo3Vl9Htd7Jl9Xy-2kUp7-F33vbQ4q67Uc/edit#gid=409280497

PostHeaderIcon SEO


Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place.. 123movies

PostHeaderIcon Liwovosa


Hello I am so delighted I located your blog, I really located you by mistake, while I was watching on google for something else, Anyways I am here now and could just like to say thank for a tremendous post and a all round entertaining website. Please do keep up the great work. หวยออนไลน์

PostHeaderIcon SEo


Very efficiently written information. It will be beneficial to anybody who utilizes it, including me. Keep up the good work. For sure i will check out more posts. This site seems to get a good amount of visitors. crackstream

Naše projekty podporujú: