Anketa
Čo ťa láka na škole?:
Prihlásenie
Počítadlo
TOPlist

9. stretnutie: Kde sú Turkovice?

Takže sme ich objavili. Pýtate sa čo ? Predsa Turkovice. Kedy?  26.9.2009 sme sa o 14,00 hodine vydali na našu objavnú expedíciu.  Cestou tam sme rozmýšľali, kde sa zobral názov Turkovice. S istotou nám to nevedel povedať nik. Ale vedieť  to chceme. Takže výzva pre všetkých, ktorí vedia niečo o tom prečo sa Turkovice volajú práve takto. Napíšte nám to prosím do komentárov, budeme vám veľmi vďační. Naše dohady sú zatiaľ také - asi tam kedysi dávno boli /žili, bojovali/ Turci /Turek/. Nič to však nemení na fakte, že Turkovice je jedna krásna a veľmi špecifická dolina v našom kraji. Začiatok Turkovíc nájdete ľahko. Je tu zástavka autobusu a nádherný kríž pod troma mohutnými gaštanmi. Zvláštnosť Turkovíc spočíva v klíme. Cestou tam, sme totiž pozorovali suchú a vyprahnutú krajinu, chýbal jej dážď. V Turkoviciach sa klíma hneď zmenila a v celej doline bolo cítiť vlhko.

Napriek jasnej oblohe a krásnemu počasiu cesta tam nebola prašná a tráva vôkol bola mokrá. Stretli sme tam dve zlaté tety, ktoré zbierali hríby Vaclávky. Celkom nás to pobavilo, lebo našu Natálku tiež volajú Vaclávka.  Prekvapilo nás množstvo chát, ktoré stoja práve v tejto doline. Musíme však povedať, že chatári sú tam zlatí a priteľskí. Popri ceste tečie potôčik, ale jeho prameň sa nám nájsť nepodarilo. Turkovice sú totiž dlhá dolina a nedošli sme až na koniec. Možno nabudúce...
Po dlhej a namáhavej ceste nám dobre padlo občerstvenie. Na ohnisku nad majetkami si každý opiekol chutnú špekačku. A keďže sme už v ten deń pracovali dlho, dali sme si oddychovú pauzu. Tú deti využili na hru. Domov sme dorazili až večer o 19,00 hodine.


Foto pre chatára

Bohužiaľ sú i ľudia, ktorí si nevážia prírodu. Vyvážajú tu veci, s ktorými si príroda nedokáže poradiť ( igelity, keramiku, umelú hmotu....).

PostHeaderIcon turkovice


to je dobre

PostHeaderIcon povest o Turkoviciach


Vy nepoznate povest o Turkoviciach? O pustovníkov - cudákovi a urkutnych Turkoch? Poradim Vam - najlepsie Vam ju rozpovie p. Marie Lickova. Urcite by ste ju vsetci mali poznat!

PostHeaderIcon kone


tato stranka je velmi super

PostHeaderIcon To je informácia hodna zlata


Určite sa na p. Ličkovú obrátime...

PostHeaderIcon najmladšia


Na výlete sa páčilo aj najmladšej Táničke,už sa pýtala kedy pojdeme znovu fotiť.Takže nožičky ju asi neboleli.ahojte zzzzzzzzzzzztttax

PostHeaderIcon terezka


bolo dobre v turkoviciach

PostHeaderIcon :( škoda


no to som ja ten s tým klobúčikom..(asi ten milý a priateľský chatár... :D) trošku ma to sklamalo že som sa tu nenašiel... :D ale fotky sú to pekné... :)

PostHeaderIcon milý chatár


ešte sme nepridali všetky fotky... je to práca náročná...
čakaj a určite spatríš svoju tvár....

PostHeaderIcon daska


nepridem

PostHeaderIcon ahojte


Ahojte :) prideme Lukas Rosina

PostHeaderIcon pridem som terezka


pridem som terezka

PostHeaderIcon ahojte


ahojte prideme Maťa

Naše projekty podporujú: