Anketa
Čo ťa láka na škole?:
Prihlásenie
Počítadlo
TOPlist

Diktáty a pravopisné cvičenia

Najmenej obľúbenými činnosťami vo vyučovaní predmetu slovenský jazyk sú diktáty. Asi málokto ich má rád. Nič sa nedá robiť, nevyhneme sa im. Skúsme si ich aspoň trocha spríjemniť.
Lienka Školienka pre Vás pripravila zopár nácvičných diktátov, aby kontrolné diktáty dopadli na jednotku. Diktáty sa pohybujú v rozpätí 20 - 30 slov.
Pravopisne cvičenia sa zameriavajú na precvičovanie jednotlivých jazykových javov preberaných v 2. ročníku základnej školy.

Kontrolné diktáty 2. ročník
Text diktátu priemer známky
1. Máme radi školu. Učíme sa písať a čítať. Počítame spamäti.
Vieme plávať a krásne kresliť. Sme šikovní druháci.
1,38 9(1)
1(2)
2(3)
1(4)
2. Už zvoní. Pani učiteľka kráča do riedy. Deti spievajú peknú pesničku.
Usmieva sa, potešili ju. Veď má dnes sviatok.
1,73 8(1)
2(2)
1(5)
3. Evku chytá choroba. Ťažko dýcha a stále kýcha. Nevládze sa hýbať. Chystala sa práve s Ninou na lyžovačku. Teraz bude v škole a si týždeň chýbať. 1,62 9(1)
1(2)
2(3)
1(4)
4. Na hodine čítania pani učiteľka stíhla. Dívala sa Ferkovi do očí. Dostal veľkú knihu, no i tak nechce čítať. Škoda, že je taký zanovitý. 1,69 8(1)
1(2)
4(3)
5. Ste tu všetci? Výborne! Odchádzame! Vo dvojrade idú deti do divadla. Šípová Ruženka dnes zaspí na sto rokov. Láska ale zlomí kliatbu zlej sudičky.    

Diktáty Lienky Školienky 1

Ide o nácvičné diktáty ku kontrolnému diktátu, ktorý sa zameriava na krátke a dlhé samohlásky, a tak i na krátke a dlhé slabiky. Rozsah diktátov je 20 - 30 slov.

Diktáty Lienky Školienky 2

Ide o nácvičné diktáty ku kontrolnému diktátu, ktorý sa zameriava na spoluhlásky ď, ť, ň, ľ a ich spojenie s e, i, ia, ie, iu. Rozsah diktátov je 20 - 30 slov.

Diktáty Lienky Školienky 3

Ide o nácvičné diktáty ku kontrolnému diktátu, ktorý sa zameriava na písanie i-í po mäkkých spoluhláskach. Rozsah diktátov je 20 - 25 slov.

Diktáty Lienky Školienky 4

Ide o nácvičné diktáty ku kontrolnému diktátu, ktorý sa zameriava na písanie y-ý po tvrdých spoluhláskach. Rozsah diktátov je 20 - 25 slov.

Diktáty Lienky Školienky 5

Ide i 4 nácvičné diktáty ku kontrolnému diktátu, ktoré sa zameriavajú na veľké písmená osobných mien a na druhy viet. Rozsah ditátov je 20 - 30 slov.

Diktáty Lienky Školienky 6

Ide i 4 nácvičné diktáty ku kontrolnému diktátu, ktoré sa zameriavajú na preverenie osvojeného učiva 2. ročníka. Rozsah ditátov je 25 - 30 slov.

Doplňovačka ä/e

Tento materiál je určený na precvičovanie pravopisu slov s ä. Ide o päť doplňovacích cvičení na každý deň v týždni, ktorý je veľmi rýchlym a efektívnym preverením vedomosti.

Doplňovačka i/y

Kolomeľ  deti učí prostredíctvom doplňovačky pravopis slov s mäkkými ( dž, č, ž š, dz, c, j )  a tvrdými ( k, g, h, ch)  spoluhláskami. Ide o 5 cvičení na každý deň v týždni.

Doplňovačka 2 i/y

Cyprián vaše deti naučí pravopis slov s mäkkými slabikami ( di, ti, ni, li ) a tvrdými slabikami ( dy, ty, ny, ly ). Ide o 5 cvičení, cvičenie na každý deň v týždni.

Doplňovačka li/ly

Bombucha sa potrápi s vami so slovami s ly. Pripravila si 5 cvičení, cvičenia na každý deň v týždni.

Stratené spoluhlásky: Maškrtná Bombucha

Text je krátkym cvičením na porozumenie čítania, ktorého priníp je doplniť chýbajúce spoluhlásky v niektorých slovách. Materiál na tabuľu poskytuje riešenie cvičenia.

Stratené i - y: Hrdina

Text obsahuje slová, v ktorých chýbajú i-y, í-ý. Podľa významu slov ich treba správne doplniť. Materiál na tabuľu poskytuje správne riešenie.

Stratené dĺžne: Priateľ Jeremiáš

Text odporúčame najskôr deťom prečítať s dôrazom na dlhé slabiky. Potom zadáme deťom samostatne riešiť úlohy. Spätnú väzbu posytuje materiál na tabuľu.

Stratené mäkčene : Zaľúbený Kolomeľ

Text je krátkym cvičením na porozumenie čítania. Úlohou žiaka je doplniť v texte mäkčene na mäkké spoluhlásky. Materiál na tabuľu poskytuje spätnú väzbu, riešenie úlohy.

Zmiznuté samohlásky: Stanka pletie a pára

V texte v niektorých slovách chýbajú samohlásky. Úlohou detí je nájsť tieto miesta v slovách a vložiť tam správne samohlásky podľa zmyslu textu. Materiál na tabuľu poskytuje riešenie.

Stratené samohlásky: Vretienky a tma

Tento text poskytuje cvičenie na porozumenie čítania a uvedomovanie si významu slov. Do textu je treba doplniť chýbajúce samohlásky. Opäť riešenie poskytuje materiál na tabuľu.

PostHeaderIcon Pravdepodobne nie


Pravdepodobne nie

PostHeaderIcon ja viem


ja som taki mudri se mi stoho praskne asy hlava !!!!! :D

PostHeaderIcon aj mne sa to páči veľa som to


aj mne sa to páči veľa som to používala pri učení so synom, dolňovačky nám veľmi pomohli hlavne na i/í.yý. ďakujeme pekné prázdniny

PostHeaderIcon toto je super dá sa to


toto je super dá sa to viužívať :)

PostHeaderIcon anonymný


Viužívať???? Využívať!!!!

PostHeaderIcon Na tanieri


Podla Vas, ak sa deti neucili este obojake spoluhlasky, maju vediet ake je i/y po r? V diktate je slovo "na tanieri". To uz ma druhak vediet i/y po "R"?

PostHeaderIcon ja newiem ake je po y alebo i


ja newiem ake je po y alebo i co je makke alebo obojake ci jake to sa vobec daaaaaa ???? ake je po skmola i ?? tvrde ci makke

PostHeaderIcon slovenčina


lol. ale je to celkom fajn

PostHeaderIcon BOMBA :)


Nic lepsie pre mojho syna som ani nemohla najst. Fakt su tu superne cvicenia, zabavne... deti sa bavia a zaroven ucia.. :)Eva

PostHeaderIcon slovensky jazik


ty si debillka

PostHeaderIcon Super


Dobrý nápad, že ste nám rodičom trocha uľahčili prípravu s deťmi. Vďaka.

PostHeaderIcon Vďaka


Dlho som hľadala na internete nejaké stránke, podľa ktorých by som sa mohla s deťmi učiť, som veľmi rada,že niečo také som našla, mám 3 deti - prváka, druháka a štvrtáčku, veľmi mi pomohli cvičenia a diktáty, nie je toho veľa pre rodičov, aby mohli doma s deťmi precvičovať učivo, a táto stránka je super, ďakujem VJ

PostHeaderIcon super


to je super stránka, patrí medzi naše obľúbené. Mám syna druháka a som rada, že niečo také existuje. ďakujem Vám
Renáta

PostHeaderIcon linda


no jo je velmi dobra

PostHeaderIcon klsyyyyyyyyyyyyynj


ty si ale totalna kravicka

PostHeaderIcon Perfektná stránka, veľmi nám


Perfektná stránka, veľmi nám pomáha pri učení. Veľmi pekne Vám ďakujeme za námahu!

PostHeaderIcon :)


nz

PostHeaderIcon diktaty


su super

PostHeaderIcon Zaujíma nás:


Využívate naše diktáty? Ako?

PostHeaderIcon Dobrý deň,Vašu stránku som


Dobrý deň,Vašu stránku som objavila len nedávno.Tiež som učiteľka,ale na malotriednej škole.Pri 4. ročníkoch v jednej triede je náročné zháňať a vypracovávať vhodný materiál pre žiakov na každý deň,preto som vrelo privítala aj takúto formu pomoci.Ďakujem.

PostHeaderIcon ďakujem


naozaj ste si dali na tomto materiáliku záležať, mám dcérku na prvom stupni a naozaj nerada píše diktáty, už som jej aj kúpila hravé pracovné zošity na doplňanie i/y a aj knižočky na diktátiky. Nemusíme kupovať stačí tlačiareň. Ešte raz veľa zdaru a čo najviac inšpirácie prajem.........

PostHeaderIcon diktaty


Zdravím,aj ja ich využívam vďaka za stránku veľmi nápomocna pre rodičov

PostHeaderIcon diktáty


práve som si ich vytlačila..... je to veľmi nápomocne ako rodič takúto vec využijem ďakujem Zuzana

PostHeaderIcon diktáty


Nemám slov, fantastická vec, nemám čas stále vymýšľať nové a už vôbec nemám čas pripravovať cvičenia. Eva

PostHeaderIcon jjj


nuuda

PostHeaderIcon doplňovačky


chcem sa opýtať
nemôžem nikde nájsť podklady na doplňovanie i/y priamo cvičenia cez počítač . Deti sa teraz veľa hrajú na počítači . Nehovorím že je to správne a zdravé.Ale napriek tomu by som to rada vyskúšala či by nám to nepomohlo.

Naše projekty podporujú: