Textové pole: Projekt  podporujúci moderné vyučovanie na Základnej škole v Trenčianskych Tepliciach
Textové pole:

Denysa

Školienkine dobrodružstváTextové pole:

Tento projekt podporuje Občianske združenie Poza školu.

Školienkin herbár

         Prvosienka jarná

Prvosienku jarnú nájdeme  na horských lúkach a kopcoch. Vyskytuje sa takmer v celej Európe a jej príbuzné druhy rastú aj pri Kaukaze a vo východnej Ázii. Dorastá do výšky až 30 cm.

Prvosienka jarná je dobre známa ako liečivá rastlina. Zbierajú sa kvety s kalichom, listy i koreň. Nálev z koreňov slúži ako liek proti horúčke. Vhodný je i na vypotenie a vykašlávanie pri chorobách dýchacích orgánov. Osvedčil sa na úľavu pri astme i pri liečbe srdcových vád.

Čaj z kvetov je pomáha pri bolestiach hlavy i reumatických bolestiach. Je prostriedkom na spanie pri migrénach, nespavosti, závratoch a rôznych neurózach.

 

         

                                                                                           Pripravuje pre všetkých z internetu a encyklopédií : Silvia Havelková

Listy sú cenným zdrojom vitamínu C i ďalších vitamínov. V Rusku sa pre túto vlastnosť tešila prvosienka veľkej obľube hlavne po dlhých zimách. Bol to prvý jarný zdroj týchto látok. Z tohto dôvodu sa zbierali aj sladké korene prvosienok. Prvosienka je skvelým doplnkom stravy pacientov trpiacich na chudokrvnosť, celkovú slabosť a avitaminózu.

V ľudovom liečiteľstve sa používa už niekoľko tisícročí proti katarálním chorobám, zápale priedušiek, čiernemu kašľu, zápalu pľúc, chrípke, angíne, zápale vedľajších nosných dutín. Čaj z prvosienky prečisťuje krv a pomáha tak zbaviť sa látok spôsobujúcich reumu a dnu. Masť sa osvedčila pri liečení podráždenia znamienok, bradavíc a rôznych kožných chorôb.

Podbeľ liečivý

Medzi prvými rastlinami, ktoré na jar kvitnú je práve podbeľ.  Vyskytuje sa na okrajoch lesov, na poliach, lomoch, lúkách a ďalších slnečných miestach. Rusi mali pre podbeľ názov „matka a macocha“. To kvôli jeho listom – spodná časť je mäkká a vrchná tvrdá. To je prenesenie hlavných čŕt matky a macochy v ruskom folklóre.

Podbeľ je trvalka, ktorá skoro na jar vyrazí krátke šupinaté stonky a na nich zlatožlté kvety podobné menšej púpave. Po odkvitnutí vyrastajú prízemné, viac menej okrúhle listy, spočiatku jemne chlpaté, neskôr holé. Je bežnou rastlinou, rastúcou obvykle na kyprých pôdach priekop, násypov a suťovísk.

 

 

Podbeľ je účinným liekom na rôzne zápaly dýchacieho ústrojenstva, pľúc, podporu vykašliavania, ale aj pri chrípkach a angínach. Dokáže tlmiť suchý kašeľ, ale aj podporiť vykašliavanie. Listy podbeľa pomáhajú  pri liečbu astmy. Obklady z nakrájaných listov zmiešaných s medom liečia zápaly a suchosť kože, vredy, ekzémy, rany z pokúsania, krčové žily, bodnutia hmyzom a popáleniny. Obklad z čerstvých listov pomáha tíšiť bolesti kĺbov pri reume, dne, úrazoch kĺbov. Podbeľ nie je vhodný k dlhodobému používaniu.

 

Pľúcnik lekársky

Pľúcnik je trváca, 10-30 cm vysoká drsno chlpatá rastlina. Rastie na čerstvých, tienistých, na minerálne látky bohatších stanovištiach, napr. v listnatých lesoch. Kvietky sú najprv ružové, neskôr fialové. Včelám poskytuje množstvo nektáru, preto ho ľudovo nazývame aj medovník. Listy, často so svetlými škvrnami, pripomínali našim predkom choré pľúca a keďže choré pľúca aj lieči, dostal názov pľúcnik lekársky.

Pľúcnik lekársky pôsobí protizápalovo, mierni dráždenie pri kašli a zvyšuje krvnú zrážanlivosť. Podporuje vylučovanie tekutín z tela, pozitívne vplýva na liečbu lymfatických uzlín, či pri ťažkostiach spojených s preháňaním. Pľúcnik lekársky je výborný do jarných šalátov. Chuť čerstvo odtrhnutého pľúcniku sa podobá na chuť mladého hrášku. Je to vhodný spôsob ako vyliečiť dlhotrvajúci neústupčivý kašeľ.

Raflézia (Rafflesia arnoldii)

 

Na ostrovoch Borneo a Sumatra sa vyskytuje rastlina s najväčším kvetom na svete. Volá sa raflézia arnoldova a objavil ju v roku 1818 anglický vedec Arnold spolu s manželmi Rafflesovcami pri prechádzke po džungli. Mäsitý červený kvet so žltými fľakmi (okvetné „lupienky“ sú hrubé až 2 cm) má veľkosť asi 1 meter a hmotnosť 8 kilogramov. Nemá listy ani stonku. V strede kvetu sa nachádza obrovská nádrž na nektár, do ktorej sa zmestí až 7 litrov tekutiny.

Rafléziu neopeľujú včely a motýle, ale zdochlinožravé chrobáky. Celá rastlina totiž zapácha ako hnijúce mäso.

 

Raflézia cudzopasí na liane. Jej semená rozširujú zvieratá, najmä slony, ktorým sa lepkavé semiačko nalepí na nohu a neskôr odpadne. Keď vyklíči, výrastkami sa zachytí pod kôrou liany. Kvet vyrastie až za 9 mesiacov.

Pŕhľava dvojdomá, nazývaná i žihľava, je veľmi cennou liečivou rastlinou. Obsahuje látky, ktoré ničia baktérie. Používa sa v medicíne, liečiteľstve i v kozmetike. Z mladých rastlín sa pripravuje šalát – účinný prostriedok proti jarnej únave, pretože obsahuje veľa železa. Čerstvé výhonky sa dajú variť ako špenát. V 18. storočí sa lykové vlákna žihľavy používali na výrobu priadze a tkanín.

poza školu

späť do školy

Obrázky na tlač

Lopúch plstnatý

Mäta pieporná

Divozel malokvetý

Kostihoj

Dub letný

Dub korkový

Levanduľa

Rumanček pravý

Borovica

Jedľa

Imelo

Ruža šípová

Konvalinka

Prvosienka jarná

Podbeľ liečivý

Pľúcnik  lekársky