Textové pole: Projekt  podporujúci moderné vyučovanie na Základnej škole v Trenčianskych Tepliciach
Textové pole:

Denysa

Školienkine dobrodružstváTextové pole:

17. rozprávka:

Ako Školienka všetko stihla

Tento projekt podporuje Konto Orange, Penta, firma Lieskovec  a OZ Poza školu .

 

V tú sobotu toho chcela Lienka Školienka stihnúť veľmi veľa. Čakala návštevu zo zahraničia – priateľa strýka Olivera z najväčšieho ostrova na svete – z ďalekého-preďalekého Bornea. Vedela to už niekoľko dní dopredu, ale akosi sa jej nedarilo zadeliť si prácu. Návšteva mala priletieť lietadlom a následne prestúpiť do autobusu. Na autobusovom nástupišti ju podvečer o pol piatej mala Školienka čakať. Je pochopiteľné, že na takú významnú udalosť chcela mať Školienka nachystané všetko tak, ako sa na slušnú lienku patrí. Uprataný domček, vyprášené koberce, prevlečené periny, opranú bielizeň, napečený koláč, urobený nákup a vyleštené zrkadlo v kúpeľni.... Lenže... Celý týždeň nič z toho urobiť nestihla, takže teraz toho bolo akosi naraz priveľa.

Len čo ráno zazvonil budík, vyskočila z postieľky a pustila sa do práce. Najskôr poutierala v celom domčeku prach. Pozametala, povymetala kúty. Poprezliekala periny a poprala, čo sa dalo. Keďže vonku padal mokrý sneh, bielizeň zavesila na prenosný sušiak v domčeku. Upratala kúpeľňu a na stôl v jedálni položila slávnostný obrus. Rozhodla sa, že najskôr upečie koláč a popoludní nakúpi v obchode u Lúčneho koníka Cypriána. Darilo sa jej znamenite. Jablkový koláč už okolo druhej hodine popoludní rozvoniaval a Školienka mala dobrú náladu, aj keď už bola poriadne unavená. Ešte zobrala malinovú šťavu, že ním celý koláč poleje. Fľaštička sa jej však akosi nedala otvoriť, zátka bola prilepená... Školienka ťahala, ťahala... Tu zrazu zátka vyletela ako raketa, a za ňou vyprskla aj všetka malinová šťava!  Keď Školienka pozrela okolo seba, skoro odpadla. Tá šťava bola všade! Zašpinila jej okná, dvere, podlahu, opratú bielizeň, čisté perinky i slávnostný obrus. Dokonca i zrkadlo v kúpeľni, pretože na nej nechala otvorené dvere... Celá ustatá a zničená si sadla do malinovou šťavou zašpineného kresla. Ostávalo jej tak málo času, aby dala všetko do poriadku! Pomyslela si, že keby nebola len jedna, ale aspoň tri-štyri, stihla by to... Ale takto sama? Ach, to bude hanba!

A vtedy sa začali diať čudné veci! Lienka sa začala deliť! Vystúpila akoby z nej navlas rovnaká lienka a povedala: „Ja som Školienka Umývačka. Umyjem ti okná, dvere, steny i podlahy“ a pustila sa do práce. Následne vystúpila druhá lienka:  „Ja som Školienka Čistokoberačka. Vyčistím ti koberce“ a hneď začala s čistením. Tretia lienka povedala: „Ja som Školienka  Práčka. Operiem ti bielizeň“ a už brala zašpinenú bielizeň z vešiaka a obrus zo stola do kúpeľne. Ešte sa objavila Školienka Nakupovačka a Školienka Dorábačka. Nakupovačka odišla k Cypriánovi a Dorábačka ešte dočisťovala a doupratovávala drobnosti po ostatných lienkach. Šlo im to odruky! Lienky sa zvŕtali a domček onedlho žiaril čistotou. Školienka sa veľmi tešila. Takto stihne ísť pre návštevu včas a všetko bude prichystané!

 

Dokončenie rozprávky je v pripravovanej knižnej podobe: Školienkine dobrodružstvá               Píše pre deti: Silvia Havelková

 

V nezvyčajný deň, štvrtok, nás ráno čakala rozprávka. Prečo tá zmena? Dnes ráno s rozprávkou školský deň otvárali s nami aj české deti v Siviciach. Deti si vypočuli rozprávku o Školienke, ktorej sa prisnilo, že sa rozdelila na niekoľko Lienok. V rozprávke to bol iba sen, u nás skutočnosť. Lienky zo sna pomohli Školienke upratať domček, ktorý sa zašpinil od malinovej šťavy. Našich dvanásť lienok upratalo triedu, aby najväčšia Lienka, pani učiteľka, mohla rozdávať vysvedčenie. Okrem vysvedčenia dnes deti dostali aj 1. časť knihy Školienkine dobrodružstvá. Kniha je plná ilustrácií, ktoré  k rozprávkam nakreslili deti.

Viac si môžete pozrieť aj na webovej stránke medzinárodného projektu Škola bez hraníc.

poza školu

späť do školy