Textové pole: Textové pole: Základná škola v Trenčianskych Tepliciach 					Základní škola s Mateřskou školou v Sivicích
Textové pole: ŠKOLA BEZ HRANÍC

Náš spoločný školský život plný tradícii

Piatok, 20. 2. 2009

Trenčianske Teplice

20. 2. 2009

Sivice

Máme radi tradície a sme za každú srandu. A tak sme si urobili fašiangovú školu. Niektoré deti si priniesli hotový kostým.

Kostým Husára, Čerta, Slameniaka a Vojaka sme zhotovili z papierového vreca v škole. Mať v triede takúto maškarovú spoločnosť, tak sa vám otvárať šlabikár nechce. Poďme teda na návštevu, keď sme takí vyparádení. Netreba sa obúvať, ani  zjednávať odvoz. Stačí si pohodlne sadnúť, tak aby bolo na každého dobre vidieť. Zvoní, zvoní ..... A sme tam. Na ploche interaktívnej tabule je zrazu okno do ďalšej triedy a tam sú nastrojené maškary ako my. Hovoria česky a tešia sa na nás. 

Je príjemné vidieť, že v tej diaľke je trieda detí, ktoré si podobne užívajú tradícií ako my. Že sa radujú zo školy a strach z učenia je zamknutý na sto závor. Vtedy premýšľam, aké krásne povolanie máme my, učitelia. Každý deň môže byť iný. Veselý, zábavný, zaujímavý. Každý môže byť úspešný. A dá sa aj odučiť, čo treba. Pestovať v deťoch lásku k literatúre ( naša 1. hodina s rozprávkou o Lienke Školienke ), poznávať tradície a aj ich prežiť na vlastnej koži ( prírodoveda  a dokumentárny film ) a otestovať si svoje umelecké vlohy ( maľovanie masiek na veľké papierové vrece ). Nuž a napokon jedno veľké plus  -  pozrieť sa do Európy, ako si žijú deti inde. Je to skvelé, opýtajte sa mojich detí.

Děti v Sivicích velmi dobře znají tradici ostatků . Každým rokem se tato malá vesnička na Moravě promění v rej maškar a odpolední průvod masek končí večerním veselím.

Letos poprvé se přidává k této společenské tradici i škola  a tak děti páteční dopoledne se loučí se školou před jarními prázdninami  převlečení za různorodé maškary. Některé masky poznáváme z nedělního maškarního bálu, některé jsou typicky masopustní, často k nepoznání. Jsou tu kouzelníci, rytíři, cikánky, pohádkové postavy, ale i maškary strašidelné.

Do kostýmů se převlékla celá škola a po chvilce učení přichází průvod. Včele jde statečný kůň a za ním přestrojené maškary, které je slyšet po celé škole. Nejvíce radosti bylo ve školce, jen maska pana ředitele budila u nejmenších strach. Průvod pokračuje do kuchyně a tělocvičny. Tady na nás čeká tajemná smrtka, ale statečný rytíř nás osvobozuje.

Dopoledne nekončí, po svačině čekáme na mezinárodní spojení a chceme se i my pochlubit přátelům na Slovensku. Navzájem se představíme, pozdravíme a je nám veselo i nadálku...

Hlavná stránka

Základná škola

Trenčianske  Teplice

Základní škola

 Sivice

Občianske združenie

Poza školu

eTwinning